Viure a Andorra
On viure a Andorra: les set parròquies
On viure a Andorra? El país té set parròquies, cadascuna administrada pel seu comú, que fixa els seus propis impostos. L’elecció depèn de la geografia, entre el fons de vall urbà i els pobles de muntanya, dels desplaçaments i del pressupost. A continuació se’n presenten les característiques, amb les xifres oficials de 2026.

- parròquies, set comuns
- 7
- habitants a Andorra la Vella, la més poblada
- 24.884
- habitants a Ordino, la menys poblada
- 5.816
- de foc i lloc per adult i any, segons el comú
- 5 a 50 €
L’essencial
- Andorra té set parròquies: Canillo, Encamp, Ordino, la Massana, Andorra la Vella, Sant Julià de Lòria i Escaldes-Engordany.
- Andorra la Vella i Escaldes-Engordany formen el nucli urbà i concentren gairebé la meitat dels 90.021 habitants.
- Les parròquies de la carretera de França (Encamp, Canillo), del nord (la Massana, Ordino) i del sud (Sant Julià de Lòria) ofereixen un entorn més de muntanya, amb desplaçaments més llargs cap al centre.
- Cada comú fixa els seus impostos dins de les forquilles legals: foc i lloc de 5 a 50 €, impost sobre la propietat immobiliària, part comunal de l’impost sobre transmissions patrimonials.
- El titular d’una autorització de residència i treball s’ha d’inscriure al comú de la seva parròquia en un termini de 3 mesos.
En aquesta pàgina 11 seccions
- Set parròquies, set comuns: què implica?
- Quants habitants té cada parròquia?
- El nucli urbà: Andorra la Vella i Escaldes‑Engordany
- Al sud, cap a Espanya: Sant Julià de Lòria
- Cap a França: Encamp i Canillo
- Al nord: la Massana i Ordino
- Lloguers i preus per parròquia: què diuen els anuncis
- Impostos comunals: cada comú fixa els seus
- Quin és el millor lloc per viure a Andorra? Triar segons el perfil
- Preguntes freqüents
- Fonts
Set parròquies, set comuns: què implica?
La Constitució divideix Andorra en set parròquies. Cadascuna és administrada per un comú, un consell elegit dotat d’autonomia administrativa i financera. El comú porta el cens de la població, gestiona el cadastre, l’urbanisme, la vialitat i els serveis públics comunals, i recapta els seus propis impostos.
Per tant, l’elecció de la parròquia té efectes concrets. És al comú on vostè s’inscriu, en els 3 mesos següents a l’obtenció d’una autorització de residència i treball (Llei 9/2012, article 22 bis). És el comú qui fixa el seu foc i lloc, i és el comú qui registra el seu contracte d’arrendament.
Quants habitants té cada parròquia?
Andorra la Vella, la capital, és la més poblada, amb 24.884 habitants a 31 de juliol de 2026; Ordino, la menys poblada, té 5.816 habitants.
| Parròquia | Habitants a 31/07/2026 | Evolució en un any | Llars a 30/06/2026 | Nacionalitat andorrana |
|---|---|---|---|---|
| Andorra la Vella | 24.884 | +0,5 % | 11.395 | 45,8 % |
| Escaldes-Engordany | 16.350 | +2,2 % | 7.117 | 45,4 % |
| Encamp | 13.710 | +2,2 % | 6.613 | 43,6 % |
| La Massana | 12.350 | +2,2 % | 5.735 | 40,9 % |
| Sant Julià de Lòria | 10.318 | +1,7 % | 4.143 | 55,7 % |
| Canillo | 6.593 | +5,0 % | 3.655 | 27,9 % |
| Ordino | 5.816 | +3,2 % | 2.413 | 46,5 % |
| Andorra | 90.021 | +1,9 % | 41.071 | 44,6 % |
Fonts: Departament d’Estadística, butlletins A001 (juliol de 2026) i A013 (2n trimestre de 2026). Els censos dels comuns sumen 94.596 persones: el Departament d’Estadística encreua els registres per comptar només la població realment resident.
Canillo és la parròquia que més ha crescut en un any (+5,0 %) i la que té la proporció d’estrangers més alta (72,1 %). Sant Julià de Lòria és, al contrari, l’única on els andorrans són majoria (55,7 %). Ordino té la proporció d’infants més alta: un 13,3 % de menors de 15 anys, davant d’un 10,6 % de mitjana nacional. El perfil de la població del país, per nacionalitat i per edat, es presenta a la nostra pàgina sobre la població d’Andorra el 2026.
El nucli urbà: Andorra la Vella i Escaldes-Engordany
- habitantsAndorra la Vella i Escaldes-Engordany
- 41.234
- de la població del paíscàlcul orientatiu
- 45,8 %
- preu assequible de referènciaLlei 11/2026, el més alt del país
- 10,70 €/m²
La capital, Andorra la Vella, i la seva veïna Escaldes-Engordany formen una aglomeració contínua al fons de la vall principal. Concentren 41.234 habitants, gairebé la meitat de la població (càlcul orientatiu: 45,8 %), i una gran part dels comerços, dels serveis i dels llocs de treball. Andorra la Vella acull l’Estació Nacional d’Autobusos, d’on surten les línies d’autobús del país i cap a l’estranger.
És aquí on la vida és més urbana, amb els seus avantatges (serveis a prop, autobusos freqüents) i els seus inconvenients (trànsit, habitatge molt demandat). D’altra banda, el preu assequible de referència fixat per la Llei 11/2026 per al parc públic hi és el més alt del país: 10,70 €/m² a totes dues parròquies. La vall del Madriu-Perafita-Claror, inscrita al patrimoni mundial de la UNESCO com a paisatge cultural, s’estén per Andorra la Vella, Escaldes-Engordany, Encamp i Sant Julià de Lòria.
Al sud, cap a Espanya: Sant Julià de Lòria
- habitants
- 10.318
- de nacionalsla proporció més alta del país
- 55,7 %
- preu assequible de referènciaLlei 11/2026
- 9,22 €/m²
Sant Julià de Lòria és la parròquia més meridional, a la carretera de la Seu d’Urgell i d’Espanya. Té 10.318 habitants i acull el campus de la Universitat d’Andorra, la universitat pública del país, instal·lada al centre de la vila des de 2004. És la parròquia on la proporció de nacionals és més alta (55,7 %). El preu assequible de referència de la Llei 11/2026 hi és de 9,22 €/m².
Cap a França: Encamp i Canillo
- habitants a Encampinclòs el Pas de la Casa
- 13.710
- habitants a CanilloSoldeu, el Tarter
- 6.593
- preus assequibles de referènciaCanillo i després Encamp
- 7,95 a 9,47 €/m²
Remuntant la vall cap a França, es travessa Encamp i després Canillo. Encamp (13.710 habitants) s’estén fins al Pas de la Casa, a la frontera francesa, que forma part de la parròquia. Canillo (6.593 habitants), menys poblada, agrupa pobles de muntanya com Soldeu i el Tarter, servits per les línies d’autobús L3 i L4.
Aquestes dues parròquies ofereixen un entorn més de muntanya, a canvi de desplaçaments més llargs cap al centre i d’una conducció hivernal que cal preveure: els equipaments especials són obligatoris de l’1 de novembre al 15 de maig a totes les carreteres del país. Preus assequibles de referència de la Llei 11/2026: 9,47 €/m² a Encamp i 7,95 €/m² a Canillo, el més baix del país.
Al nord: la Massana i Ordino
- habitants a la Massanallars: +5,6 % en un any
- 12.350
- habitants a Ordinola parròquia menys poblada
- 5.816
- preus assequibles de referènciaOrdino i després la Massana
- 8,81 a 9,56 €/m²
Al nord de l’aglomeració central, dues parròquies de caràcter majoritàriament residencial es reparteixen una vall de muntanya. La Massana (12.350 habitants) ha registrat el creixement més fort del nombre de llars en un any (+5,6 %). Inclou, entre altres, el poble d’Arinsal i el parc natural de les valls del Comapedrosa, on hi ha el punt més alt del país (2.942 m).
Ordino (5.816 habitants), la parròquia menys poblada, acull el parc natural de la vall de Sorteny; segons Andorra Turisme, l’organisme nacional de turisme, va ser declarada reserva de la biosfera per la UNESCO el 2020. Les línies d’autobús L5, L6 i L7 connecten aquestes dues parròquies amb el centre. Preus assequibles de referència de la Llei 11/2026: 9,56 €/m² a la Massana, 8,81 €/m² a Ordino.
Lloguers i preus per parròquia: què diuen els anuncis
Cap estadística oficial no publica el lloguer per parròquia: el lloguer mitjà oficial, 9,5 €/m² al mes el 2024, només existeix a escala de país. Tanmateix, dues referències permeten comparar les parròquies: el preu assequible de referència fixat per la Llei 11/2026 per al parc públic d’habitatge i els preus demanats en els anuncis.
| Parròquia | Preu de referència del lloguer (Llei 11/2026) | Lloguer demanat (anuncis) | Preu de venda demanat (anuncis) |
|---|---|---|---|
| Andorra la Vella | 10,70 € | 24,45 € (28) | 7.726,25 € (161) |
| Escaldes-Engordany | 10,70 € | 30,73 € (20) | 9.551,87 € (245) |
| Encamp | 9,47 € | 24,49 € (12) | 5.839,94 € (121) |
| La Massana | 9,56 € | 23,80 € (14) | 6.704,39 € (50) |
| Sant Julià de Lòria | 9,22 € | — | 5.946,33 € (11) |
| Canillo | 7,95 € | 29,73 € (38) | 7.739,67 € (166) |
| Ordino | 8,81 € | — | 7.674,92 € (42) |
Lloguers per m² i per mes; preus de venda per m². Referència: preu assequible del parc públic fixat per la Llei 11/2026. Anuncis: Pisos.ad, 2n trimestre de 2026, nombre d’anuncis entre parèntesis; són preus demanats, no lloguers pagats ni vendes formalitzades. No es mostren els lloguers de Sant Julià de Lòria (1 anunci) ni d’Ordino (4 anuncis), perquè les mostres són massa petites.
En els anuncis, Escaldes-Engordany i Canillo mostren els lloguers demanats més alts, i la Massana, Andorra la Vella i Encamp, els més baixos; en la venda, Escaldes-Engordany continua sent la més cara i Encamp, la més barata. El lloguer mitjà oficial, i com cal interpretar-lo, es presenten a la nostra guia del lloguer mitjà a Andorra.
Impostos comunals: cada comú fixa els seus
La Llei 10/2003 de les finances comunals fixa unes forquilles; cada comú tria els seus imports per mitjà d’una ordinació. Aquests són els principals impostos comunals:
| Impost comunal | Base de tributació | Forquilla legal |
|---|---|---|
| Foc i lloc | Cada persona de 18 a 65 anys inscrita al cens de la parròquia | De 5 a 50 € l’any |
| Impost sobre la propietat immobiliària | Superfície edificada, ponderada per un índex de localització d’entre 0,5 i 2 | De 0,30 a 3 € per m²; el comú pot eximir l’habitatge principal de menys de 100 m² |
| Impost sobre els rendiments arrendataris | Lloguers percebuts per l’arrendador | Del 0,4 al 4 % |
| Part comunal de l’ITP | Valor dels béns adquirits | Del 0,5 al 3 %, a més de l’1 % per a l’Estat |
| Altres impostos i taxes | Radicació d’activitats, construcció, serveis (residus…) | Fixats per cada comú |
Fonts: Llei 10/2003 de les finances comunals i llei de l’ITP. Els imports efectius varien d’una parròquia a l’altra.
La diferència pot ser important. En una compra de 500.000 €, la diferència entre una part comunal de l’ITP del 0,5 % i una del 3 % arriba a 12.500 € (càlcul orientatiu: 2,5 % de 500.000 €).
No hem verificat una per una les ordinacions tributàries dels set comuns. Abans de triar, demani al comú els imports vigents, en particular els del foc i lloc i, si compra, els de l’impost sobre la propietat immobiliària i de la part comunal de l’impost sobre transmissions patrimonials: vegi la nostra guia per comprar un pis a Andorra.
Quin és el millor lloc per viure a Andorra? Triar segons el perfil
No hi ha un lloc millor per viure a Andorra en termes absoluts: l’elecció encertada depèn del seu lloc de treball, dels seus fills, del seu pressupost i de la seva preferència per la ciutat o la muntanya. Sis criteris diferencien les parròquies:
- Els desplaçaments a la feina i a l’escola: set línies nacionals d’autobús, gratuïtes per als residents gràcies a l’abonament mensual;
- L’escola: el sistema francès té escoles a cada parròquia; vegi les escoles franceses per parròquia;
- La salut: almenys un centre d’atenció primària (CAP) per parròquia;
- L’hivern: carreteres de muntanya i equipaments obligatoris de l’1 de novembre al 15 de maig;
- El pressupost: lloguer, foc i lloc i altres impostos comunals; vegi els preus per parròquia;
- El català: cinc centres públics d’aprenentatge, repartits en quatre parròquies.
Els serveis públics de proximitat, parròquia per parròquia
| Parròquia | Centre d’atenció primària | Escola francesa | Centre públic de català |
|---|---|---|---|
| Canillo | Sí | Sí | Sí |
| Encamp | Sí1 | Sí1 | Sí1 |
| Ordino | Sí | Sí | No |
| La Massana | Sí | Sí | Sí |
| Andorra la Vella | Sí2 | Sí2 | No |
| Sant Julià de Lòria | Sí | Sí | No |
| Escaldes-Engordany | Sí | Sí | Sí |
1 A Encamp i al Pas de la Casa. 2 Inclosa Santa Coloma. Des d’Andorra la Vella, el centre de català més proper és a Escaldes-Engordany. El sistema francès també té un liceu, el Lycée Comte de Foix. Fonts: SAAS, centres d’atenció primària; Govern d’Andorra, escoles franceses i centres de català, consultats el 10 d’octubre de 2026.
Pel que fa a l’habitatge en si, llegeixi la nostra guia per llogar un habitatge tot l’any a Andorra; per als desplaçaments, la que explica com arribar a Andorra i com desplaçar-s’hi.
Preguntes freqüents
Quina és la parròquia més poblada d’Andorra?
Andorra la Vella, la capital, amb 24.884 habitants a 31 de juliol de 2026, per davant d’Escaldes-Engordany (16.350) i d’Encamp (13.710). Ordino és la menys poblada, amb 5.816 habitants.
El Pas de la Casa és una parròquia?
No. El Pas de la Casa, a la frontera francesa, forma part de la parròquia d’Encamp. Tanmateix, disposa dels seus propis serveis de proximitat, entre els quals una escola francesa, un centre d’atenció primària i un servei d’urgències.
Llegir: Arribar a Andorra › En cotxe: pel port o pel túnel d’Envalira, o per Espanya
El foc i lloc és el mateix a totes les parròquies?
No. La llei fixa una forquilla de 5 a 50 € l’any per persona de 18 a 65 anys inscrita al cens; cada comú tria el seu import. Informi’s al comú de la parròquia que li interessi.
Llegir: Cost de la vida › Quins impostos i cotitzacions pesen sobre el pressupost?
Cal inscriure’s al comú en arribar a Andorra?
Sí. Tota persona estrangera titular d’una autorització de residència i treball, o resident per raó de reagrupament familiar, s’ha d’inscriure al comú de la seva parròquia en un termini de 3 mesos a comptar de l’autorització, i justificar aquesta inscripció davant del Servei d’Immigració.
Llegir: Tràmits i terminis › Les etapes, de la presentació a la targeta de resident
Quina parròquia triar per escolaritzar els fills en francès?
Totes són adequades: el sistema francès té escoles a cadascuna de les set parròquies, i un liceu, el Lycée Comte de Foix. L’elecció depèn sobretot dels desplaçaments i de l’habitatge.
Llegir: Escoles i escolaritat › Com funciona l’escola francesa a Andorra?
On es viu amb més tranquil·litat a Andorra?
Cap estadística oficial no mesura la tranquil·litat. Les parròquies menys poblades són Ordino (5.816 habitants) i Canillo (6.593), allunyades del nucli urbà format per Andorra la Vella i Escaldes-Engordany. En contrapartida, els desplaçaments cap al centre hi són més llargs.
Quina és la parròquia més barata per allotjar-se a Andorra?
Cap estadística oficial no publica el lloguer per parròquia. El preu assequible de referència que fixa la Llei 11/2026 per al parc públic és el més baix a Canillo (7,95 €/m²) i el més alt a Andorra la Vella i a Escaldes-Engordany (10,70 €/m²). En els anuncis del 2n trimestre de 2026, la Massana mostrava el lloguer demanat més baix entre les parròquies amb almenys deu anuncis (23,80 €/m²), i Encamp, el preu de venda demanat més baix (5.839,94 €/m²).
Quina parròquia és la més propera a França?
Encamp, que s’estén fins al Pas de la Casa, a la frontera francesa, per on arriba la carretera que ve de França. En aquesta carretera també es travessa Canillo, amb Soldeu i el Tarter, abans d’arribar al nucli urbà d’Andorra la Vella i d’Escaldes-Engordany.
Llegir: Arribar a Andorra › En cotxe: pel port o pel túnel d’Envalira, o per Espanya
Per què les xifres dels comuns difereixen de les del Govern?
Els comuns compten les inscripcions al seu cens: 94.596 persones a 31 de juliol de 2026. El Departament d’Estadística encreua aquestes dades amb altres registres per estimar la població realment resident, és a dir, 90.021 persones. Aquesta estimació és la de referència.
Llegir: Andorra en breu › Població d’Andorra el 2026: quants habitants té?
Fonts
- Pisos.ad, informe trimestral del mercat residencial, 2n trimestre de 2026 (document difós per Altaveu) (s’obre en una pestanya nova) altaveu.comLloguers i preus de venda demanats en els anuncis, per parròquia, amb el nombre d’anuncis. Preus demanats, no lloguers pagats.
- Departament d’Estadística, A062: característiques dels habitatges, any 2024 (3 de febrer de 2026) (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adLloguer mitjà pagat a escala de país: 9,5 €/m² al mes el 2024; sense detall per parròquia.
- Departament d’Estadística, A001 i A003: estimacions de població, juliol de 2026 (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adPoblació per parròquia, per nacionalitat i per edat; censos parroquials.
- Departament d’Estadística, A013: estadística de llars, 2n trimestre de 2026 (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adNombre de llars per parròquia a 30 de juny de 2026.
- Constitució del Principat d’Andorra, edició francesa del Consell General (s’obre en una pestanya nova) apda.adLes set parròquies i les competències dels comuns (articles 1, 79 i 80).
- Llei 10/2003 de les finances comunals (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adFoc i lloc, impost sobre la propietat immobiliària, impost sobre els rendiments arrendataris: forquilles legals.
- Llei 9/2012 qualificada d’immigració, versió consolidada (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adInscripció al comú en un termini de 3 mesos (article 22 bis).
- Llei 11/2026 dels contractes d’arrendament d’habitatge 2027-2030 (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adPreu assequible de referència del parc públic, parròquia per parròquia.
- Govern d’Andorra: el sistema educatiu francès (s’obre en una pestanya nova) govern.adLlista de les escoles franceses i del Lycée Comte de Foix.
- Andorra Turisme: els parcs naturals (s’obre en una pestanya nova) visitandorra.comSorteny (Ordino), Comapedrosa (la Massana), Madriu-Perafita-Claror.
Els textos consolidats del Portal jurídic d’Andorra no tenen valor oficial: només fa fe la versió publicada al BOPA. El nostre mètode de verificació.
Informació general, no assessorament. Aquesta guia presenta les normes vigents a 11 d’octubre de 2026, d’acord amb els textos oficials. No substitueix l’estudi de la seva situació per part d’un professional (advocat, assessor fiscal, gestoria). Ha detectat un error o un canvi? Escrigui’ns.




