↑ ↓ per desplaçar-se · Retorn per obrir · Ctrl + K des de qualsevol pàgina

Viure a Andorra

El cost de la vida a Andorra, comparat amb França

El cost de la vida a Andorra depèn sobretot de l’habitatge, escàs i car, molt més que de la compra. Els impostos sobre el consum són baixos, però la inflació va arribar al 4,8 % interanual l’agost de 2026. A continuació es presenta el que pesa menys, el que pesa més i les partides d’un pressupost, només amb les xifres oficials disponibles.

d’IGI al tipus general (IVA francès: 20 %)
4,5 %
d’IGI sobre l’alimentació
1 %
d’inflació interanual (agost de 2026)
+4,8 %
de lloguer mensual per a una entrada recent a l’habitatge (2024)
13,0 €/m²

L’essencial

  • El cost de la vida a Andorra no és globalment més baix que a França: els impostos sobre el consum són baixos (IGI del 4,5 % al tipus general, de l’1 % sobre l’alimentació i del 0 % sobre els lloguers d’habitatge), però l’habitatge és car.
  • L’habitatge és la partida més pesada: les llars instal·lades fa menys d’un any pagaven de mitjana 13,0 €/m² de lloguer al mes el 2024, i un pis es venia a 4.569,7 €/m² el 2n trimestre de 2026, segons el Departament d’Estadística.
  • La inflació va arribar al 4,8 % interanual l’agost de 2026 (2,4 % a França), impulsada pel transport i per la partida d’habitatge, aigua i energia.
  • Cal comptar les cotitzacions a la CASS, una assegurança complementària de salut, els impostos comunals i, sovint, un cotxe equipat per a l’hivern.
  • Els residents disposen d’un abonament mensual gratuït d’autobús a les línies regulars.
En aquesta pàgina 11 seccions
  1. Per què els preus són diferents dels de França?
  2. Andorra o França: què costa menys?
  3. Lloguers i preus immobiliaris: les xifres oficials
  4. Quina és la inflació a Andorra?
  5. Quins impostos i cotitzacions pesen sobre el pressupost?
  6. Salut: cal preveure una assegurança complementària?
  7. Desplaçar‑se: autobús gratuït, cotxe equipat
  8. Quin pressupost cal per viure a Andorra? Les partides que cal preveure
  9. Quin salari cal per viure a Andorra? El mètode
  10. Preguntes freqüents
  11. Fonts

Per què els preus són diferents dels de França?

La primera diferència són els impostos indirectes. A Andorra, l’equivalent de l’IVA és l’IGI (impost general indirecte). El seu tipus general és del 4,5 %, davant del 20 % del tipus normal de l’IVA a la França metropolitana. S’apliquen diversos tipus particulars.

Els tipus de l’IGI el 2026
Tipus d’IGIA què s’aplica (casos principals)
4,5 %
art. 57
Tipus general: la majoria dels béns i serveis
1 %
art. 58
Productes alimentaris i begudes no alcohòliques, aigua, llibres, diaris i revistes, compreses, tampons i bolquers
0 %
art. 59
Lloguer d’habitatges (amb aparcaments i mobles llogats conjuntament), assistència de professionals de la salut amb conveni amb la CASS, ensenyament, medicaments reemborsats
2,5 %
art. 60 bis
Transport de persones (excepte el transport per cable), determinades activitats culturals
9,5 %
art. 60
Serveis bancaris i financers

Articles de la Llei 11/2012 de l’IGI. Un tipus del 3,5 % s’aplica també a la compra d’un habitatge destinat al lloguer de llarga durada (art. 60 ter).

Un impost més baix no garanteix un preu més baix: els preus també depenen dels costos d’importació, de la competència i del mercat local. Cap estadística oficial no compara el preu de la compra entre Andorra i França; per això no publiquem cap preu de cistella. El funcionament de l’impost es detalla a IGI (impost general indirecte).

Andorra o França: què costa menys?

El que costa menys a Andorra que a França té a veure sobretot amb els impostos: el consum, l’alimentació i les rendes del treball hi tributen menys. El que costa més té a veure amb l’habitatge, la salut i la vida a la muntanya. Cap estudi oficial no compara els preus dels dos països, però la fiscalitat i les estadístiques oficials dibuixen tendències sòlides.

Més aviat favorable

El que pesa menys

  • Els béns de consum, gravats al 4,5 % en lloc del 20 %
  • L’alimentació, gravada a l’1 %
  • L’autobús per als residents, gràcies a un abonament mensual gratuït
  • L’escola pública, gratuïta en els tres sistemes educatius
  • L’impost sobre les rendes del treball, nul fins a 24.000 € de base neta

Més aviat feixuc

El que pesa més

  • L’habitatge, escàs i car: 13,0 €/m² de lloguer mensual per a una entrada recent (2024), 4.569,7 €/m² per un pis venut (2n trimestre de 2026)
  • La salut: la CASS reemborsa el 75 % de les consultes amb metge referent (el 33 % en cas contrari), sobre les seves pròpies tarifes
  • Els serveis bancaris, gravats amb un 9,5 % d’IGI (vegi com obrir un compte a Andorra)
  • La vida a la muntanya: cotxe, equipaments d’hivern obligatoris
  • La compra immobiliària per part d’un estranger: fins a un 10 % d’impost específic

L’habitatge mereix una advertència particular: és el que marca la diferència entre un pressupost assumible i un pressupost ajustat. A continuació es presenten les seves xifres oficials.

Lloguers i preus immobiliaris: les xifres oficials

El Departament d’Estadística publica dues referències. Per al lloguer, el lloguer mitjà pagat per les llars residents arribava a 9,5 €/m² al mes el 2024, sense despeses, i a 13,0 €/m² per a les instal·lades fa menys d’un any. Per a la compra, un pis es va vendre de mitjana a 4.569,7 €/m² el 2n trimestre de 2026, davant dels 2.579,8 €/m² de cinc anys abans (+77 %, càlcul orientatiu).

Lloguer mensual mitjà pagatconjunt dels llogaters, 2024
9,5 €/m²
Lloguer d’una entrada recentmenys d’un any a l’habitatge, 2024
13,0 €/m²
Preu de venda d’un pis2n trimestre de 2026
4.569,7 €/m²

Els anuncis mostren imports més alts: a Pisos.ad, el 2n trimestre de 2026, 26,94 €/m² al mes de mitjana per als pisos de lloguer i 8.026,61 €/m² per als pisos en venda. Són preus demanats, sobre una mostra d’immobles disponibles, i no lloguers pagats ni vendes formalitzades. El detall figura a les nostres guies sobre el lloguer mitjà a Andorra i sobre el preu per m² dels pisos.

Quina és la inflació a Andorra?

El Departament d’Estadística publica cada mes l’índex de preus de consum (IPC). L’agost de 2026, els preus van augmentar un 4,8 % en un any, després del 4,2 % del juliol. La inflació subjacent, que exclou l’energia i els aliments frescos, era del 3,7 %. La mateixa nota oficial registra un +4,3 % a Espanya i un +2,4 % a França.

Andorraagost de 2026, interanual
+4,8 %
Espanyamateix període
+4,3 %
Françamateix període
+2,4 %

L’augment prové sobretot del transport, i en particular dels carburants:

Índex de preus de consum, agost de 2026
Partida de despesaPes en l’índexAugment interanual
Habitatge, aigua, electricitat i combustibles24,9 %+5,0 %
Aliments i begudes no alcohòliques21,4 %+2,5 %
Transport14,7 %+9,5 %
Hoteleria i restauració6,9 %+5,5 %
Vestit i calçat4,4 %+7,1 %
Salut3,5 %+2,8 %
Índex general100 %+4,8 %

Font: Departament d’Estadística, nota A142 del 14 de setembre de 2026. Els pesos provenen de l’Enquesta de pressupostos familiars del 2024; la seva conversió en percentatge és un càlcul orientatiu (ponderació dividida per 10.000).

Els productes petrolífers han augmentat un 25,4 % en un any. La nota del mes de setembre està anunciada per al 12 d’octubre de 2026. L’IPC també afecta els llogaters: la Llei 11/2026 limita a l’IPC l’actualització dels lloguers prorrogats, tal com explica la nostra presentació de la Llei 11/2026 sobre els contractes d’arrendament.

Quins impostos i cotitzacions pesen sobre el pressupost?

Més enllà dels preus, el seu pressupost depèn de les càrregues obligatòries. Per a un assalariat, la CASS (Caixa Andorrana de Seguretat Social, la seguretat social andorrana) retén el 6,5 % del salari brut; l’empresa aporta un 15,5 % més. Un treballador per compte propi cotitza un 22 % sobre una base vinculada al salari mitjà: 587,95 € al mes el 2026 en el cas general, menys a l’inici de l’activitat.

L’impost sobre la renda (IRPF) és moderat per a les rendes del treball: res per sota de 24.000 € de base neta, i després un tipus efectiu del 5 % fins a 40.000 € i del 10 % més enllà. Vegi l’impost sobre la renda a Andorra (IRPF) i els tipus de cotització a la CASS; per comparar la seva situació França⁠–⁠Andorra, el nostre comparador calcula els dos impostos amb la mateixa renda.

Finalment, cada comú recapta impostos locals, dins dels límits fixats per la llei:

Els impostos comunals
Impost comunalQui el pagaForquilla legal
Foc i llocCada resident de 18 a 65 anys inscrit al cens de la parròquiaDe 5 a 50 € l’any per persona
Impost sobre la propietat immobiliàriaEl propietariDe 0,30 a 3 € per m² edificat, ponderat per un índex de localització
Impost sobre els rendiments arrendatarisL’arrendadorDel 0,4 al 4 % dels lloguers percebuts
Taxes per serveis (residus, etc.)Els usuarisImport fixat per cada comú

Font: Llei 10/2003 de les finances comunals. Cada comú fixa els seus imports dins d’aquests límits.

Salut: cal preveure una assegurança complementària?

La CASS reemborsa el 75 % de les consultes i el 90 % de les hospitalitzacions, sobre la base de les seves pròpies tarifes, a condició de seguir el circuit amb metge referent (la «via preferent»). La resta, i l’eventual diferència entre el preu facturat i la tarifa de la CASS, va a càrrec seu. Per això és habitual tenir una assegurança complementària de salut.

Els residents passius, que no cotitzen pel seu treball, han de subscriure una assegurança privada que cobreixi el 100 % de les despeses mèdiques a Andorra. No hi ha cap tarifa oficial: demani diversos pressupostos. El detall figura a la nostra guia de la seguretat social a Andorra (CASS) i de la mútua.

Desplaçar-se: autobús gratuït, cotxe equipat

El Govern finança al 100 % un abonament mensual que dona dret a trajectes gratuïts i il·limitats a les línies regulars d’autobús. Està reservat a les persones que tenen una residència legal, efectiva i permanent a Andorra, i als andorrans. Set línies nacionals connecten les parròquies.

El cotxe continua sent sovint útil a la muntanya. Compti l’assegurança, el carburant, el preu del qual ha augmentat clarament el 2026 segons l’IPC, i els equipaments d’hivern, obligatoris de l’1 de novembre al 15 de maig a totes les carreteres del país. Les normes es detallen a les nostres guies per conduir a Andorra a l’hivern i sobre el permís de conduir i la matriculació a Andorra.

Quin pressupost cal per viure a Andorra? Les partides que cal preveure

A falta d’estadístiques oficials sobre els preus corrents, no publiquem cap pressupost tipus. En canvi, aquestes són les partides que cal preveure, amb els imports fixats o mesurats per una font oficial.

Les partides d’un pressupost a Andorra
Partida i el que la determinaReferència oficial
Lloguer o quota del préstec
Parròquia, superfície, estat de l’immoble, mercat
Lloguer mitjà pagat: 9,5 €/m² al mes el 2024, 13,0 €/m² per a una entrada recent; IGI del 0 % sobre el lloguer
Energia, aigua, calefacció
Consum, altitud, aïllament
Partida «habitatge, aigua, energia»: +5,0 % interanual (agost de 2026)
Alimentació
Hàbits, llocs de compra
IGI de l’1 %; +2,5 % interanual (agost de 2026)
Transport
Autobús o cotxe
Abonament d’autobús gratuït per als residents
Salut
Part no reemborsada, assegurança complementària
CASS, amb metge referent: 75 % de les consultes i 90 % a l’hospital, sobre les seves tarifes
Cotitzacions socials
Estatus
Assalariat: 6,5 % del brut; per compte propi: 587,95 € al mes en la base estàndard
Impost sobre la renda
Rendes, situació familiar
0 % fins a 24.000 € de base neta, després 5 % i 10 % (rendes del treball)
Impostos comunals
Parròquia
Foc i lloc: de 5 a 50 € per adult i any
Escolaritat
Sistema triat
Escoles públiques gratuïtes en els tres sistemes
Tràmits de residència
Estatus de residència
Vegi Cost i dipòsit a l’AFA

Imports verificats a 11 d’octubre de 2026. Les altres partides depenen de la seva situació i del mercat.

Quin salari cal per viure a Andorra? El mètode

Cap llindar oficial no fixa el salari necessari per viure a Andorra, llevat de la residència passiva, que exigeix uns recursos superiors a tres salaris mínims anuals, uns 56.500 € l’any el 2026. Tot depèn sobretot del lloguer. Aquest és un exemple construït només amb xifres oficials: una persona sola, que cobra el salari medià i lloga 70 m² al preu mitjà d’una entrada recent a l’habitatge.

Exemple: un salari medià davant del lloguer d’una entrada recent a l’habitatge
PartidaImport mensualBase de càlcul
Salari medià brut2.235,35 €Declarat a la CASS, juny de 2026
Salari net, després de la CASS i l’impost2.088,90 €El nostre exemple «del brut al net»
Lloguer de 70 m², sense despeses910 €70 m² × 13,0 €/m² (mitjana del 2024)
Resta després del lloguer1.178,90 €Abans de les despeses de l’habitatge, el foc i lloc, l’assegurança i les despeses corrents

Càlcul orientatiu: salari net d’una persona sola sense cap altra renda; lloguer mitjà del 2024 de les llars instal·lades fa menys d’un any, última dada oficial disponible (nota A062). Amb el salari mínim, 1.466,71 € nets al mes, el mateix lloguer representaria el 62 % del salari net.

El càlcul del net es detalla a la nostra guia del salari net a Andorra. Per al seu propi pressupost, segueixi aquests passos:

  1. Quantificar primer l’habitatge

    Parteixi del lloguer mitjà oficial, després consulti els anuncis i visiti habitatges sobre el terreny, en diverses parròquies. Anoti la superfície i el lloguer per metre quadrat: és la dada de referència de la llei d’arrendaments.

  2. Calcular les seves càrregues

    Estimi el seu impost i les seves cotitzacions a partir dels seus ingressos reals, amb el nostre simulador.

  3. Demanar pressupostos d’assegurança

    Assegurança complementària de salut si cotitza a la CASS, assegurança que cobreixi el 100 % de les despeses si és resident passiu. Compari diverses ofertes.

  4. Verificar els impostos de la seva parròquia

    El foc i lloc, l’impost sobre la propietat immobiliària i les taxes per serveis varien d’un comú a l’altre: informi’s al comú corresponent.

  5. Reservar un marge per a la inflació

    Els preus van augmentar un 4,8 % interanual l’agost de 2026. Segueixi les notes mensuals del Departament d’Estadística.

Quant pagaria?

Calculi el seu impost sobre la renda andorrà en pocs segons.

Simular el meu impost

Preguntes freqüents

La compra és més barata a Andorra que a França?

L’alimentació només tributa a l’1 % d’IGI, però cap organisme oficial no publica cap comparació dels preus de la compra entre els dos països. Els preus també depenen dels costos d’importació i de la competència. El més fiable és comparar vostè mateix una cistella habitual sobre el terreny.

Els lloguers estan subjectes a l’IVA a Andorra?

No. El lloguer d’un habitatge tributa al tipus del 0 % de l’IGI, inclosos l’aparcament i els mobles llogats amb l’habitatge. En canvi, el propietari paga un impost comunal sobre els lloguers percebuts, del 0,4 al 4 % segons la parròquia.

Llegir: Llogar un habitatge › Quines normes s’apliquen a un contracte nou? 

Hi ha un impost sobre l’ocupació de l’habitatge a Andorra?

No amb aquest nom. Cada resident de 18 a 65 anys inscrit al cens de la seva parròquia paga el foc i lloc, de 5 a 50 € l’any segons el comú. A més, els propietaris paguen un impost sobre la propietat immobiliària, i s’hi poden afegir taxes per serveis, per exemple per als residus.

Llegir: On viure: les 7 parròquies › Impostos comunals: cada comú fixa els seus 

Quin salari cal per viure a Andorra?

No hi ha cap llindar oficial, llevat de la residència passiva, que exigeix uns recursos superiors a tres vegades el salari mínim anual, és a dir, uns 56.500 € l’any per a una persona sola el 2026 (càlcul orientatiu: salari mínim mensual × 12 × 3). El lloguer continua sent el factor decisiu: 70 m² al lloguer mitjà d’una entrada recent a l’habitatge (13,0 €/m² el 2024) costen uns 910 € al mes sense despeses, és a dir, el 44 % del sou net d’un salari medià (2.088,90 € al mes, càlcul orientatiu a partir dels 2.235,35 € bruts del juny de 2026).

Llegir: Treballar: feina i salaris › Salari mitjà i salari medià a Andorra: les xifres oficials 

L’autobús és realment gratuït per als residents?

Sí. El Govern finança al 100 % un abonament mensual que dona dret a trajectes gratuïts i il·limitats a les línies regulars. Cal tenir una residència legal, efectiva i permanent a Andorra en el moment de la sol·licitud. L’abonament és personal; en cas de pèrdua, el duplicat de la targeta física costa 3 €.

Llegir: Arribar a Andorra › Desplaçar-se en autobús: set línies i un abonament gratuït 

Per què la inflació és més alta que a França el 2026?

L’agost de 2026, la inflació interanual arribava al 4,8 % a Andorra, davant del 2,4 % a França, segons el Departament d’Estadística. La diferència prové sobretot del transport (+9,5 %), per l’augment dels carburants, i de la partida d’habitatge, aigua i energia (+5,0 %).

Els serveis bancaris tributen més?

Sí. Els serveis bancaris i financers suporten un IGI del 9,5 %, el tipus més alt d’aquest impost. S’afegeix a les prestacions facturades pels bancs i les entitats financeres.

Llegir: IGI (impost general indirecte) › Tipus d’IVA a Andorra: els sis tipus de l’IGI 

Fonts

  1. Llei 11/2012 de l’impost general indirecte (IGI), versió consolidada (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adTipus del 4,5 %, 1 %, 0 %, 2,5 %, 3,5 % i 9,5 % (articles 57 a 60 ter).
  2. Departament d’Estadística, A062: característiques dels habitatges, any 2024 (3 de febrer de 2026) (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adLloguer mitjà pagat: 9,5 €/m² el 2024, 13,0 €/m² per a les llars instal·lades fa menys d’un any; 64,5 % de llogaters.
  3. Departament d’Estadística, A117 i A145: transaccions i preus de l’habitatge, 2n trimestre de 2026 (6 d’agost de 2026) (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adPreu mitjà dels pisos venuts: 4.569,7 €/m², davant de 2.579,8 €/m² el 2n trimestre de 2021.
  4. Pisos.ad, informe trimestral del mercat residencial, 2n trimestre de 2026 (document difós per Altaveu) (s’obre en una pestanya nova) altaveu.comPreus demanats als anuncis: 26,94 €/m² de lloguer, 8.026,61 €/m² de venda.
  5. Departament d’Estadística, A149: estadística de salaris, juny de 2026 (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adSalari medià brut declarat a la CASS: 2.235,35 € al mes.
  6. Departament d’Estadística, A142: índex de preus de consum, agost de 2026 (s’obre en una pestanya nova) sig.govern.adInflació interanual del 4,8 %, detall per partida i comparació amb Espanya i França.
  7. Service-public.fr: els tipus d’IVA a França (s’obre en una pestanya nova) entreprendre.service-public.gouv.frTipus normal d’IVA del 20 % a la França metropolitana.
  8. Llei 10/2003 de les finances comunals, versió consolidada (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adFoc i lloc, impost sobre la propietat immobiliària i impost sobre els rendiments arrendataris: forquilles legals.
  9. Govern d’Andorra: abonament mensual gratuït de transport públic (s’obre en una pestanya nova) govern.adAbonament finançat al 100 % per als residents, personal i intransferible.
  10. CASS: cotitzacions de les persones assalariades (s’obre en una pestanya nova) cass.ad6,5 % a càrrec de l’assalariat i 15,5 % a càrrec de l’empresa.
  11. CASS: cotitzacions dels treballadors per compte propi (s’obre en una pestanya nova) cass.adBase vinculada al salari mitjà; 587,95 € al mes en la base estàndard el 2026.
  12. Llei 5/2014 de l’impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF), versió consolidada (s’obre en una pestanya nova) portaljuridicandorra.adMínim personal de 24.000 € i bonificació limitada a 800 €.

Els textos consolidats del Portal jurídic d’Andorra no tenen valor oficial: només fa fe la versió publicada al BOPA. El nostre mètode de verificació.

Informació general, no assessorament. Aquesta guia presenta les normes vigents a 11 d’octubre de 2026, d’acord amb els textos oficials. No substitueix l’estudi de la seva situació per part d’un professional (advocat, assessor fiscal, gestoria). Ha detectat un error o un canvi? Escrigui’ns.

El test d’orientació

Quin estatus li correspon?

4 preguntes · resultat immediat · cap dada desada

Pregunta 1 de 4