---
title: "Treballar a Andorra: feina, salari mitjà i net (2026)"
url: https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/feina-i-salaris
description: "Treballar a Andorra el 2026: ofertes de feina, sectors que contracten, salari mitjà de 2.776 €, medià de 2.235 €, del brut al net."
updated: 2026-10-11
language: ca
publisher: Andorre Fiscal (https://andorrefiscal.fr)
---

# Treballar a Andorra: feina i salaris

> Versió Markdown de la pàgina https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/feina-i-salaris (Andorre Fiscal), actualitzada a 11 d’octubre de 2026. Per citar aquesta pàgina, utilitzi la seva adreça: https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/feina-i-salaris

Treballar a Andorra requereix una oferta de feina i una autorització de residència i treball, concedida dins dels límits d’una quota. El salari mínim és de 9,05 € l’hora des del juliol de 2026, i el salari medià declarat a la CASS arribava a 2.235 € bruts al mes el juny de 2026. A continuació es presenten el mercat de treball, les cotitzacions i el pas del brut al net.

Per [la redacció d’Andorre Fiscal](https://andorrefiscal.fr/ca/qui-som#redaction) · Verificat l’11 d’octubre de 2026 · [11 fonts oficials](https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/feina-i-salaris#sources)

- **9,05 €** de salari mínim per hora des de l’1 de juliol de 2026
- **2.235,35 €** de salari medià brut mensual (juny de 2026)
- **6,5 %** de cotització a la CASS a càrrec de l’assalariat
- **900** autoritzacions en la quota general d’octubre de 2026

## L’essencial

- Per treballar a Andorra, cal una oferta de feina i una autorització de residència i treball; la quota general aprovada el 7 d’octubre de 2026 en preveu 702, més 198 autoritzacions de treball fronterer, fins al 30 d’abril de 2027.
- El salari mínim és de 9,05 € l’hora, és a dir, 1.568,67 € al mes, des de l’1 de juliol de 2026 (8,80 € i 1.525,33 € abans).
- El juny de 2026, el salari medià declarat a la CASS era de 2.235,35 € bruts al mes, i el salari mitjà, de 2.775,65 €.
- L’assalariat cotitza un 6,5 % a la CASS; l’impost sobre la renda és nul fins a 24.000 € de base neta, i després és moderat.
- El català s’exigeix en les renovacions, i els llocs de treball en contacte amb el públic requereixen poder atendre en català.

## Treballar a Andorra: primer, l’autorització

Per treballar a Andorra, un estranger, inclosos els ciutadans de la Unió Europea, ha d’obtenir primer una **autorització de residència i treball**, sol·licitada sobre la base d’una oferta de feina, o una autorització de [treball fronterer](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#fronterer) si viu fora d’Andorra. Aquestes autoritzacions estan limitades per una [quota](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#quota): la que va aprovar el Govern el **7 d’octubre de 2026** en preveu 900 fins al 30 d’abril de 2027, 702 de residència i treball i 198 de treball fronterer. Els francesos, els espanyols i els portuguesos no han d’acreditar experiència prèvia; els altres europeus han de tenir experiència en el sector de què es tracti o un pla de formació garantit per l’empresa, i els nacionals d’altres països, sis anys d’experiència o una titulació del sector.

Els requisits i el procediment es detallen a la nostra guia del [permís de treball a Andorra](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball) i a la nostra notícia sobre les [quotes d’immigració de 2026](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026). Si vol [treballar a Andorra i viure a França](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/treballador-fronterer), o treballar des d’Andorra per a una empresa estrangera amb l’[estatus de nòmada digital](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/nomada-digital), les normes són diferents. L’itinerari complet, de l’oferta de feina a la instal·lació, es presenta a [viure i treballar a Andorra: l’itinerari de l’assalariat](https://andorrefiscal.fr/ca/perfils/assalariat).

## Quin és el salari mínim a Andorra el 2026?

El salari mínim interprofessional ([SMI](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#smi)) es fixa per decret. Serveix de referència per a moltes normes: cotitzacions, recursos exigits per a algunes residències, límits d’ingressos per a alguns ajuts. El 2026, ha canviat l’1 de gener i després l’1 de juliol:

**Salari mínim el 2026**

| Període | Salari per hora | Salari mensual |
| --- | --- | --- |
| De l’1 de gener al 30 de juny de 2026 | 8,80 € | 1.525,33 € |
| Des de l’1 de juliol de 2026 | **9,05 €** | **1.568,67 €** |

Fonts: Decret 8/2026 (BOPA del 14 de gener de 2026) i Decret 253/2026 (BOPA del 8 de juliol de 2026), segons les circulars de la CASS.

L’import net, els efectes en cadena i l’evolució de l’import es presenten a la nostra pàgina [salari mínim a Andorra: brut, net, evolució històrica](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/salari-minim-andorra-2026).

## Salari mitjà i salari medià a Andorra: les xifres oficials

El Departament d’Estadística publica cada mes els salaris declarats a la CASS. El **juny de 2026**:

- **Assalariats+3,2 % en un any**: 45.726
- **Salari mitjà brut mensual+4,8 % en un any**: 2.775,65 €
- **Salari medià brut mensualla meitat dels assalariats guanya menys**: 2.235,35 €

El salari més freqüent se situava entre 1.900 i 2.000 € bruts al mes. Les diferències entre sectors són importants:

**Salaris bruts mensuals declarats a la CASS, juny de 2026**

| Sector i assalariats | Salari mitjà | Salari medià |
| --- | --- | --- |
| Activitats immobiliàries i serveis empresarials<br>8.293 assalariats | 2.643,82 € | 2.126,72 € |
| Construcció<br>5.068 assalariats | 3.094,49 € | 2.992,88 € |
| Hoteleria<br>5.040 assalariats | 1.994,73 € | 1.897,67 € |
| Administració pública i seguretat social<br>4.938 assalariats | 3.284,85 € | 3.042,55 € |
| Comerç al detall<br>4.923 assalariats | 2.270,67 € | 1.927,32 € |
| Sanitat i serveis socials<br>2.783 assalariats | 3.013,82 € | 2.527,98 € |
| Sistema financer<br>1.808 assalariats | 4.792,66 € | 3.734,80 € |
| Educació<br>773 assalariats | 2.766,85 € | 2.579,58 € |
| **Tots els sectors**<br>45.726 assalariats | **2.775,65 €** | **2.235,35 €** |

Font: Departament d’Estadística, nota A149 del 18 de setembre de 2026 (dades semidefinitives).

> **Atenció: Com cal llegir aquestes xifres**
>
> Són imports bruts mensuals declarats a la CASS, amb tots els conceptes inclosos (salaris, però també indemnitzacions i altres pagaments), sense distinció entre temps complet i temps parcial. Les dades mensuals també varien amb les temporades turístiques. Donen ordres de magnitud, no el salari d’un lloc de treball concret.

Sovint circula una altra xifra: **2.672,52 €**. És el salari mitjà de referència que la CASS aplica el 2026 per calcular les cotitzacions dels treballadors per compte propi, tal com explica la nostra presentació del [salari mitjà de referència de la CASS](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/cotitzacions-cass#references). Serveix de base de càlcul; no és una fotografia dels salaris de 2026.

Una altra font oficial, l’Enquesta de forces del treball, pregunta a les llars residents sobre la seva feina principal: per al 2025, dona una remuneració bruta mensual mediana de 2.408,4 € i una mitjana de 2.817,7 €. El seu mètode és diferent del de les dades de la CASS, i el Departament d’Estadística precisa que les dues sèries no es poden comparar directament. Per respondre a la pregunta [quin salari cal per viure a Andorra](https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/cost-de-la-vida#estimer), compari aquests imports amb els lloguers oficials, com fa la nostra guia del cost de la vida.

## Quins sectors ocupen més persones?

- **d’assalariats a la construccióen un any, el creixement més fort**: +8,2 %
- **dependents de botigal’ocupació més representada**: 3.717
- **de treball domèsticen un any**: −5,0 %

Les dades de la CASS dibuixen una economia de serveis. El juny de 2026, els sectors que ocupaven més persones eren les activitats immobiliàries i els serveis empresarials, la construcció, l’hoteleria, l’administració pública i el comerç al detall. En un any, la construcció és la que més ha crescut (+8,2 % d’assalariats), mentre que el treball domèstic ha retrocedit (−5,0 %).

Entre les ocupacions més representades hi ha els dependents de botiga (3.717 assalariats), el personal de neteja d’oficines i hotels (3.123, amb un augment del 8,5 %), els cambrers i bàrmans (2.246) i els secretaris administratius (2.252).

### Treball de temporada

El turisme marca el ritme d’una part de l’ocupació: la llei preveu quotes especials per a les activitats de temporada que el mercat de treball interior no pot cobrir, i la Llei de relacions laborals preveu el contracte «per temporada». Les quotes de cada temporada i els requisits es presenten a la nostra guia de les [autoritzacions de treball de temporada](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball#autres-voies). Per [trobar habitatge en arribar per una feina](https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/lloguer-habitatge), compti amb un mercat de lloguer tens.

## Cotitzacions i impost: com es passa del brut al net?

Sobre un salari, l’assalariat suporta dues càrregues:

- **la cotització a la CASS**: el 6,5 % del salari brut (3 % per a la branca general, 3,5 % per a la jubilació); l’empresa en paga, a més, un 15,5 %; la CASS no indica cap límit màxim de cotització;
- **l’impost sobre la renda** ([IRPF](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#irpf)): es calcula sobre l’any, sobre una base neta igual al salari brut menys la cotització a la CASS i una deducció forfetària del 3 % amb un màxim de 2.500 €; els primers 24.000 € estan exempts, i després el tipus efectiu és del 5 % fins a 40.000 € i del 10 % per sobre d’aquest import.

Per a un assalariat que ja percep la pensió de jubilació, la cotització es limita a la branca general: un 3 % a càrrec seu i un 7 % a càrrec de l’empresa. El càlcul de l’impost es detalla a la nostra guia de l’[impost sobre la renda a Andorra (IRPF)](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/impost-sobre-la-renda-irpf), i les cotitzacions, a la de les [cotitzacions socials a la CASS](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/cotitzacions-cass).

## Salari net a Andorra: del brut al net, exemples

Aquest és el salari net anual i mensual per a quatre nivells de salari brut, per a una persona sola sense cap altra renda ni càrregues familiars.

**Del brut al net el 2026**

| Salari brut mensual | Brut anual | CASS (6,5 %) | IRPF | Net anual | Net mensual |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 1.568,67 € (SMI) | 18.824,04 € | 1.223,56 € | 0 € | 17.600,48 € | 1.466,71 € |
| 2.235,35 € (mediana) | 26.824,20 € | 1.743,57 € | 13,80 € | 25.066,83 € | 2.088,90 € |
| 3.500 € | 42.000 € | 2.730 € | 700,50 € | 38.569,50 € | 3.214,13 € |
| 6.000 € | 72.000 € | 4.680 € | 3.316 € | 64.004 € | 5.333,67 € |

Càlcul orientatiu: brut mensual × 12; CASS del 6,5 %; base de l’IRPF = brut − CASS − deducció forfetària del 3 % (amb un màxim de 2.500 €); impost del 10 % per sobre de 24.000 €, menys una bonificació del 50 % limitada a 800 €. Hipòtesi de 12 pagaments l’any; no es tenen en compte altres reduccions.

En aquests quatre exemples, la cotització a la CASS pesa més que l’impost sobre la renda. Fins i tot amb 6.000 € bruts al mes, l’impost continua sent inferior al 5 % del salari brut (càlcul orientatiu: 3.316 € sobre 72.000 €, és a dir, un 4,6 %). Per a la seva situació concreta, utilitzi el nostre simulador.

## Contracte, jornada laboral, vacances: l’essencial del dret laboral

A Andorra, la jornada legal de treball és de **40 hores setmanals** i les vacances remunerades són d’almenys **30 dies naturals l’any**, segons la Llei 31/2018 de relacions laborals. Un conveni col·lectiu o el contracte poden preveure condicions més favorables. Les normes essencials:

- el **contracte de treball** s’ha de formalitzar per escrit, sigui quina sigui la seva durada; pot ser per temps indefinit, per durada determinada o per a una obra o un servei concrets, per temporada, o fix discontinu (art. 5 i 7);
- el **període de prova**, si es preveu al contracte, no pot superar dos mesos, o tres mesos per a un salari d’almenys tres vegades el salari mínim i sis mesos a partir de cinc vegades, llevat del que disposi el conveni col·lectiu (art. 6);
- la **jornada legal** és de 40 hores de treball efectiu per setmana (art. 54);
- el **descans** comprèn almenys 12 hores entre dues jornades de treball, una pausa remunerada d’almenys 30 minuts més enllà de 6 hores ininterrompudes i una jornada completa de descans per setmana (art. 60 i 61);
- les **vacances remunerades** són d’almenys 30 dies naturals l’any, o 22 dies laborables per acord, que s’han de gaudir dins de l’any (art. 63 a 65).

## Atur a Andorra: taxa i indemnització

L’atur és molt baix a Andorra: l’**1,3 %** de la població activa de 15 anys i més el 2025, és a dir, 720 persones, segons l’Enquesta de forces del treball del Departament d’Estadística, que segueix la definició de l’Organització Internacional del Treball. D’aquests aturats, el 16,7 % buscaven feina des de feia més d’un any, i el 24,1 % declaraven que estaven inscrits al Servei d’Ocupació.

No hi ha cap assegurança d’atur comparable a la de França. Segons el CLEISS, es pot percebre un ajut social, l’ajut per desocupació involuntària, amb condicions de residència i de recursos. Cal, entre altres requisits:

- haver estat assalariat i haver perdut la feina involuntàriament en els últims 12 mesos; els treballadors per compte propi no hi tenen dret;
- tenir menys de 65 anys, no ser pensionista i estar inscrit com a demandant d’ocupació al Servei d’Ocupació des de fa 30 dies;
- haver cotitzat a la CASS almenys 36 mesos en els últims 60 mesos, o 18 mesos fins als 25 anys, i no haver rebutjat cap oferta de feina o de formació en els 3 mesos anteriors;
- disposar de recursos inferiors al llindar de cohesió social, igual al salari mínim mensual, i sotmetre’s a una avaluació socioeconòmica.

L’ajut equival al salari mínim mensual, incrementat segons la composició de la llar. Es percep durant 6 mesos, prorrogables 3 mesos a partir dels 50 anys o amb persones a càrrec, segons la fitxa del CLEISS sobre el règim andorrà (edició de 2024).

## El català: condició per quedar-se i avantatge en la contractació

El titular d’una autorització de residència i treball ha d’acreditar el nivell A1 de català per a la primera renovació, i després el nivell A2 per a la segona; si no ho fa, la renovació es denega. A més, la Llei 6/2024 obliga les empreses a fer que el seu personal en contacte amb el públic pugui atendre en català els clients catalanoparlants. El detall figura a la nostra guia sobre el [català exigit en les renovacions](https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/llengues-i-integracio#exigences).

## Com es busca feina a Andorra?

1. Consultar les ofertes del Servei d’Ocupació

   El servei públic d’ocupació, adscrit al Departament d’Ocupació i Treball, publica ofertes actualitzades cada dia i acompanya les persones que busquen feina.
2. Apuntar als sectors que contracten

   Serveis empresarials, construcció, hoteleria, comerç, sanitat: les dades de la CASS mostren on hi ha les feines.
3. Preparar l’autorització amb l’empresa

   L’autorització de residència i treball se sol·licita sobre la base d’una oferta de feina, dins dels límits de la quota disponible.
4. Aprendre català sense esperar

   Exigit en les renovacions, també és útil per a qualsevol lloc de treball en contacte amb el públic. Els cursos en línia del Govern són gratuïts.

Prefereix exercir pel seu compte? Les normes són diferents: vegi les nostres guies [autònom i treballador per compte propi a Andorra](https://andorrefiscal.fr/ca/emprendre/treballador-per-compte-propi) i [residència activa per compte propi](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/residencia-per-compte-propi). Si viu a França, els [trajectes dels fronterers](https://andorrefiscal.fr/ca/viure-a-andorra/com-arribar-i-transports#distances) passen per carreteres de muntanya.

## Preguntes freqüents

### Quin és el salari mitjà a Andorra?

El juny de 2026, el salari mitjà brut declarat a la CASS era de 2.775,65 € al mes, i el salari medià, de 2.235,35 €. Aquests imports inclouen tots els pagaments declarats i no distingeixen entre temps complet i temps parcial.

### Quant queda net d’un salari de 2.500 € bruts al mes?

Uns 2.324 € al mes. Càlcul orientatiu sobre 12 mesos: 30.000 € bruts l’any, menys 1.950 € de cotització a la CASS (6,5 %) i 157,50 € d’impost sobre la renda, és a dir, 27.892,50 € nets l’any. La situació familiar pot modificar l’impost.

[Utilitzar: Simulador d’impost](https://andorrefiscal.fr/ca/eines/simulador-impost-andorra)

### Un francès necessita una autorització per treballar a Andorra?

Sí. Com qualsevol estranger, necessita una autorització de residència i treball, o de treball fronterer, concedida dins dels límits de la quota. Tanmateix, segons el Govern, els francesos, els espanyols i els portuguesos no han d’acreditar experiència laboral prèvia.

[Llegir: Permís de treball › Com s’obté un permís de treball a Andorra?](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball#principe)

### Quantes autoritzacions de treball hi ha disponibles?

La quota general aprovada el 7 d’octubre de 2026 preveu 900 autoritzacions fins al 30 d’abril de 2027: 702 de residència i treball i 198 de treball fronterer. Se’n descompten les 250 autoritzacions ja concedides en virtut del Decret 231/2026, que havia ampliat la quota anterior.

[Llegir: Quota d’immigració: 900 permisos de treball fins a l’abril de 2027 › Quota general d’octubre de 2026: 900 permisos, 250 dels quals ja concedits](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026#octobre)

### A què correspon el salari de 2.672,52 € que se cita sovint?

És el salari mitjà de referència que la CASS aplica el 2026 per calcular les cotitzacions dels treballadors per compte propi. És una base de càlcul, i no el salari mitjà observat el 2026, que arribava a 2.775,65 € bruts el juny segons el Departament d’Estadística.

[Llegir: CASS: cotitzacions socials › Salari mínim i salari mitjà: les dues referències](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/cotitzacions-cass#references)

### Quina és la taxa d’atur a Andorra?

L’1,3 % de la població activa de 15 anys i més el 2025, és a dir, 720 persones, segons l’Enquesta de forces del treball del Departament d’Estadística. És 0,2 punts menys que el 2024; el 16,7 % dels aturats buscaven feina des de feia més d’un any.

### Hi ha prestació d’atur a Andorra?

No hi ha cap assegurança d’atur comparable a la de França. Segons el CLEISS, es pot percebre un ajut per desocupació involuntària amb condicions de residència i de recursos: haver perdut involuntàriament una feina assalariada en els últims 12 mesos, estar inscrit al Servei d’Ocupació, haver cotitzat a la CASS almenys 36 mesos dels últims 60 (18 mesos fins als 25 anys) i disposar de recursos inferiors al salari mínim. Equival al salari mínim mensual, incrementat segons la llar, durant 6 mesos.

### Quantes hores es treballen per setmana a Andorra?

40 hores de treball efectiu per setmana: és la jornada legal ordinària que fixa la Llei 31/2018 de relacions laborals, llevat d’una jornada més favorable prevista per una llei, un conveni col·lectiu o el contracte. Les vacances remunerades són d’almenys 30 dies naturals l’any.

### On es poden trobar ofertes de feina a Andorra?

El Servei d’Ocupació, el servei públic d’ocupació del Govern, publica ofertes de feina actualitzades cada dia, i ofereix informació, orientació i formació a les persones que busquen feina.

## Fonts

1. [Llei 31/2018, del 6 de desembre de 2018, de relacions laborals, versió consolidada](https://www.portaljuridicandorra.ad/L2018031) — Contracte escrit (art. 5), període de prova (art. 6), tipus de contractes (art. 7), 40 hores setmanals (art. 54), descans (art. 60 i 61), 30 dies de vacances remunerades (art. 63).
2. [Departament d’Estadística, A018: Enquesta de forces del treball, any 2025 (28 de maig de 2026)](https://sig.govern.ad/SIGDDE.Public/Files/Documents/Notes_premsa_noticies/A018_20260528_A.pdf) — Taxa d’atur de l’1,3 % (720 persones), atur de llarga durada, remuneració mediana de 2.408,4 € de la feina principal.
3. [CLEISS: el règim andorrà de seguretat social (edició de 2024)](https://www.cleiss.fr/docs/regimes/regime_andorre.html) — Sense assegurança d’atur; condicions, import i durada de l’ajut per desocupació involuntària.
4. [CASS: circular sobre el salari mínim a l’1 de juliol de 2026](https://www.cass.ad/sites/default/files/arxius/Circular%20informativa%20salari%20m%C3%ADnim%20a%20partir%20de%20l%271%20de%20juliol%20del%202026_0.pdf) — 9,05 € l’hora, és a dir, 1.568,67 € al mes.
5. [Departament d’Estadística, A149: Estadística de salaris, juny de 2026](https://sig.govern.ad/SIGDDE.Public/Files/Documents/Notes_premsa_noticies/A149_20260918_A.pdf) — Assalariats, salari mitjà, medià i modal, detall per sector i per ocupació.
6. [Govern d’Andorra: quota general del 7 d’octubre de 2026](https://www.govern.ad/ca/w/el-govern-aprova-una-quota-general-de-900-autoritzacions-de-residencia-i-treball-i-de-treball-fronterer) — 900 autoritzacions, requisits d’experiència segons la nacionalitat, català en les renovacions.
7. [CASS: cotitzacions de les persones assalariades](https://www.cass.ad/cotitzacions-recarrecs-sancions) — 6,5 % a càrrec de l’assalariat i 15,5 % a càrrec de l’empresa.
8. [CASS: cotitzacions dels treballadors per compte propi](https://www.cass.ad/cotitzacions-del-treballadors-per-compte-propi) — Salari mitjà de referència de 2.672,52 € per al 2026.
9. [Llei 5/2014 de l’impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF)](https://www.portaljuridicandorra.ad/L2014005) — Deducció forfetària del 3 %, mínim personal de 24.000 €, bonificació limitada a 800 €.
10. [Llei 9/2012 qualificada d’immigració, versió consolidada](https://www.portaljuridicandorra.ad/L2012009) — Prioritat d’accés a l’ocupació, ordre de prioritat per nacionalitat, igualtat de les condicions de treball (art. 23, 40, 47).
11. [Govern d’Andorra: Servei d’Ocupació](https://www.govern.ad/ca/tematiques/ocupacio-i-treball/servei-d-ocupacio) — Servei públic d’ocupació i difusió diària de les ofertes.

Els textos consolidats del Portal jurídic d’Andorra no tenen valor oficial: només fa fe la versió publicada al BOPA. [El nostre mètode de verificació](https://andorrefiscal.fr/ca/metode).

**Informació general, no assessorament.** Aquesta guia presenta les normes vigents a 11 d’octubre de 2026, d’acord amb els textos oficials. No substitueix l’estudi de la seva situació per part d’un professional (advocat, assessor fiscal, gestoria). Ha detectat un error o un canvi? [Escrigui’ns](https://andorrefiscal.fr/ca/contacte).

## Per saber-ne més

- [Permís de treball](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball): Assalariat d’una empresa andorrana
- [Assalariat](https://andorrefiscal.fr/ca/perfils/assalariat): Una feina a Andorra
- [Impost sobre la renda (IRPF)](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/impost-sobre-la-renda-irpf): Escala del 0, 5 i 10 %, mínims exempts, càlcul
- [CASS: cotitzacions socials](https://andorrefiscal.fr/ca/fiscalitat/cotitzacions-cass): Assalariats i treballadors per compte propi
- [Salari mínim a Andorra: 9,05 € l’hora des del juliol de 2026](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/salari-minim-andorra-2026): L’SMI andorrà i els seus efectes en cadena: residència passiva, cotitzacions, impost.
- [Simulador d’impost](https://andorrefiscal.fr/ca/eines/simulador-impost-andorra): Calcular l’IRPF andorrà
