---
title: "Quota d’immigració a Andorra: 900 permisos de treball (2026)"
url: https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026
description: "Quota d’immigració fixada el 7 d’octubre de 2026: 900 permisos de treball a Andorra fins al 30 d’abril de 2027, 250 ja concedits. Altres quotes."
updated: 2026-10-11
language: ca
publisher: Andorre Fiscal (https://andorrefiscal.fr)
---

# Quota d’immigració a Andorra: 900 permisos de treball fins a l’abril de 2027

> Versió Markdown de la pàgina https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026 (Andorre Fiscal), actualitzada a 11 d’octubre de 2026. Per citar aquesta pàgina, utilitzi la seva adreça: https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026

El 7 d’octubre de 2026, el Govern va fixar una nova quota general de 900 autoritzacions de residència i treball i de treball fronterer, oberta fins al 30 d’abril de 2027. Se’n descompten les 250 autoritzacions concedides en l’ampliació de juny. A continuació s’explica què preveu aquesta quota i quines han estat les altres quotes de 2026.

Per [la redacció d’Andorre Fiscal](https://andorrefiscal.fr/ca/qui-som#redaction) · Publicat el 10 d’octubre de 2026 · Actualitzat l’11 d’octubre de 2026 · Quota aprovada el 7 d’octubre de 2026 · [9 fonts oficials](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/quota-immigracio-2026#sources)

- **900** autoritzacions fins al 30 d’abril de 2027
- **702 + 198** de residència i treball, i de fronterers
- **250** ja concedides al juny, descomptades
- **163** places per a la residència passiva

## L’essencial

- El Govern va aprovar el 7 d’octubre de 2026 una quota general de 900 autoritzacions: 702 de residència i treball i 198 de treball fronterer.
- Publicada al BOPA el 8 d’octubre de 2026 i vigent des del mateix dia, val per a les sol·licituds presentades fins al 30 d’abril de 2027; se’n descompten les 250 autoritzacions de l’ampliació de juny.
- Substitueix la quota de 800 aprovada el 29 d’abril de 2026, exhaurida abans del seu termini i completada amb 250 autoritzacions el 19 de juny.
- Les residències sense treball (200, de les quals 163 passives) i les residències per compte propi (200) tenen quotes diferents, fixades el març de 2026.
- Una quota fixa un límit màxim: no indica quantes places queden disponibles en el moment en què vostè presenta el seu expedient.

## Quota general d’octubre de 2026: 900 permisos, 250 dels quals ja concedits

El Govern va aprovar el 7 d’octubre de 2026, mitjançant el Decret 388/2026, un nou reglament de [quota](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#quota) general. Fixa en **900** el nombre d’autoritzacions: **702** autoritzacions de residència i treball, per als assalariats que s’instal·len a Andorra, i **198** autoritzacions de treball fronterer, per als qui hi treballen pernoctant fora del país ([fronterers](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#fronterer)), és a dir, per [treballar a Andorra i viure a França](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/treballador-fronterer) o a Espanya. Publicat al BOPA, en una edició extraordinària del 8 d’octubre de 2026, el reglament va entrar en vigor el mateix dia. Les sol·licituds es poden presentar fins al 30 d’abril de 2027.

Aquest contingent no està totalment disponible: les 250 autoritzacions concedides en l’ampliació de juny de 2026 s’imputen a les 900. Per tant, queden 650 autoritzacions per lliurar durant el període, sense comptar cap ampliació (càlcul orientatiu: 900 menys 250). El Govern presenta aquesta xifra com el manteniment del «mateix contingent global de 900 autoritzacions».

El reglament també preveu ajustaments:

- una empresa que ha esgotat la seva part pot obtenir una ampliació, per decisió de la ministra competent;
- el contingent global es pot ampliar un 30 % com a màxim si el volum de sol·licituds ho justifica;
- el Govern pot tancar o reobrir determinades ocupacions segons l’evolució del nombre de demandants d’ocupació.

> **Cal saber: El que hem verificat**
>
> Aquest contingent de 900 l’havia anunciat primer la premsa andorrana. L’hem verificat en el comunicat del Govern del 7 d’octubre de 2026 i en el text del Decret 388/2026 publicat al BOPA.

## Permís de treball: en quines condicions s’obté una plaça?

La quota no crea cap dret a l’autorització: cada sol·licitud l’examina el [Servei d’Immigració](https://andorrefiscal.fr/ca/glossari#servei-immigracio) segons unes normes que el reglament reprèn de la quota anterior.

- una **oferta de feina** registrada al Servei d’Ocupació, i la prova que no s’ha pogut cobrir en el mercat local, excepte per als nacionals d’un estat vinculat a Andorra per un conveni en matèria d’immigració;
- un **salari** almenys igual al que fixa la classificació salarial del reglament per a l’ocupació;
- un **límit per empresa**: com a màxim el 10 % de la seva mitjana d’assalariats;
- segons el Govern, una **experiència** que depèn de la nacionalitat: cap per als espanyols, francesos i portuguesos; experiència en el sector o un pla de formació garantit per l’empresa per als altres ciutadans de la UE; 6 anys d’experiència o una titulació específica per als altres;
- el **català**: nivell A1 en la primera renovació, A2 en la segona.

Determinats grups d’ocupacions continuen tancats en aquesta quota, i els esportistes professionals tenen una quota pròpia. L’estatus es detalla a la nostra guia sobre el [permís de treball a Andorra](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball), i el requisit lingüístic, a la nostra notícia [sobre el català en la renovació](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/catala-obligatori-renovacio).

## 2026: 800, després 250 més i després 900

El 2026, la quota general primer es va reduir, després es va completar un cop exhaurida i, finalment, es va tornar a fixar en 900 autoritzacions.

La quota general el 2026

1. 29 d’abril de 2026

   Quota general de **800** autoritzacions (Decret 159/2026)

   Oberta fins al 31 d’octubre de 2026: 624 de residència i treball, 176 de treball fronterer. És un 11 % menys que les 900 de l’any anterior: el Govern manifesta la voluntat de controlar el creixement de la població. Les 150 places de la quota dels esportistes professionals i les d’una ampliació concedida al març s’imputen a aquest total.
2. 19 de juny de 2026

   Ampliació de **250** autoritzacions (Decret 231/2026)

   Com que la quota d’abril s’havia exhaurit abans del final del seu període de presentació, el decret la completa: 150 autoritzacions per a ocupacions considerades estratègiques o de primera necessitat (professions dels grans grups 1 i 2 de la Classificació nacional d’ocupacions, salut, educació, personal cuidador en centres, ajuda a domicili, conductors d’autobús) i 100 per a les altres ocupacions. Ja anuncia que es descomptaran de la quota següent.
3. 7 d’octubre de 2026

   Nova quota general de **900** autoritzacions (Decret 388/2026)

   Oberta fins al 30 d’abril de 2027; se’n descompten les 250 autoritzacions de juny.

Fonts: decrets publicats al BOPA i comunicats del Govern.

El que implica la quota per a una sol·licitud d’assalariat s’explica a la nostra guia, a l’apartat sobre el [nombre d’autoritzacions de treball disponibles](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball#quota).

## Residència passiva i compte propi: dues quotes de 200 places el 2026

Les autoritzacions que no corresponen al treball per compte d’altri tenen les seves pròpies quotes, fixades l’11 de març de 2026. Les seves xifres, que primer va publicar la premsa, figuren en els decrets publicats al BOPA:

**Decret 74/2026 — 200 residències sense treball**

- 163 sense activitat lucrativa (residència passiva)
- 17 per raons d’interès científic, cultural o esportiu
- 10 professionals amb projecció internacional
- 10 per ingrés en un centre geriàtric o de cures

**Decret 75/2026 — 200 residències per compte propi**

- 30 per a les professions liberals, excepte els metges
- 20 per als metges
- 150 per als altres supòsits, que passen per una inversió en una societat andorrana

En les residències sense treball, encara es pot concedir una autorització en una categoria exhaurida mentre no s’arribi al total de 200; en les de compte propi, el repartiment és fix. L’anterior contingent de residències sense treball, aprovat l’1 de març de 2023, comptava 600 autoritzacions, 490 de les quals per a residències passives. Segons la premsa andorrana, ja estava exhaurit el 22 de gener de 2025, i després es van denegar una seixantena d’expedients per aquest motiu.

## Què canvia per al seu projecte

- **Assalariat**: queden 650 autoritzacions per lliurar fins a l’abril de 2027, sense comptar cap ampliació. L’empresa ha de justificar la seva cerca en el mercat local, llevat d’una excepció lligada a la nacionalitat de vostè.
- **Residència passiva**: 163 places, atribuïdes per ordre d’arribada de les sol·licituds, amb prioritat per als nacionals dels estats vinculats a Andorra per un conveni i, després, per als de la UE i de l’Espai Econòmic Europeu. Vegi les [condicions de la residència passiva](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/residencia-passiva).
- **Compte propi**: la reserva de l’autorització precedeix els tràmits d’inversió. Vegi la nostra guia sobre la [residència activa per compte propi](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/residencia-per-compte-propi).

## El que aquestes xifres no diuen

Els decrets fixen límits màxims, no disponibilitats: no publiquen ni el nombre d’autoritzacions ja concedides ni la data en què s’exhaurirà una quota. Les quotes futures dependran de nous decrets. Abans de presentar un expedient o de comprometre’s (contracte d’arrendament, dimissió, venda d’un bé), informi’s al Servei d’Immigració sobre les places que queden.

## Preguntes freqüents

### Quantes autoritzacions de treball concedeix Andorra fins a l’abril de 2027?

La quota general fixada el 7 d’octubre de 2026 compta 900 autoritzacions: 702 de residència i treball i 198 de treball fronterer, per a sol·licituds presentades fins al 30 d’abril de 2027. Les 250 autoritzacions concedides en l’ampliació de juny de 2026 es descompten d’aquest total.

### Les quotes afecten els fronterers?

Sí. De les 900 autoritzacions de la quota general d’octubre de 2026, 198 són autoritzacions de treball fronterer, per treballar a Andorra pernoctant fora del país, i 702 són autoritzacions de residència i treball. Si s’exhaureixen les 198 places de fronterer, encara es pot concedir una autorització mentre no s’arribi al total de 900.

[Llegir: Treballador fronterer](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/treballador-fronterer)

### La quota de 900 autoritzacions és oficial?

Sí. La va aprovar el Govern el 7 d’octubre de 2026 (Decret 388/2026) i es va publicar al BOPA el 8 d’octubre de 2026, data de la seva entrada en vigor. Primer l’havia anunciada la premsa andorrana.

### Quantes places hi ha per a la residència passiva el 2026?

163 autoritzacions de residència sense activitat lucrativa, dins una quota de 200 residències sense treball fixada l’11 de març de 2026. Si aquesta categoria s’exhaureix, encara es pot concedir una autorització mentre no s’arribi al total de 200.

### Un francès ha d’acreditar experiència professional per treballar a Andorra?

No, segons el Govern: els nacionals espanyols, francesos i portuguesos poden sol·licitar una autorització de residència i treball sense experiència prèvia. En canvi, necessiten una oferta de feina, una plaça a la quota i, després, el català en les dues primeres renovacions.

## Fonts

1. [Decret 388/2026, del 7 d’octubre de 2026, BOPA núm. 115, del 8 d’octubre de 2026](https://bopadocuments.blob.core.windows.net/bopa-documents/038115/html/GR_2026_10_07_12_54_13.html) — 900 autoritzacions fins al 30 d’abril de 2027, descompte de les 250 de juny, ampliació possible del 30 %.
2. [Govern d’Andorra: comunicat del 7 d’octubre de 2026](https://www.govern.ad/ca/w/el-govern-aprova-una-quota-general-de-900-autoritzacions-de-residencia-i-treball-i-de-treball-fronterer) — Repartiment 702 + 198, condicions d’experiència segons la nacionalitat, català.
3. [Decret 231/2026, del 19 de juny de 2026, BOPA núm. 69 de 2026](https://bopadocuments.blob.core.windows.net/bopa-documents/038069/html/GR_2026_06_19_11_50_47.html) — Quota d’abril exhaurida; 250 autoritzacions addicionals.
4. [Decret 159/2026, del 29 d’abril de 2026, BOPA núm. 45 de 2026](https://bopadocuments.blob.core.windows.net/bopa-documents/038045/html/GR_2026_04_30_12_57_11.html) — Quota general anterior: 800 autoritzacions fins al 31 d’octubre de 2026, substituïda per les 900 del Decret 388/2026.
5. [Govern d’Andorra: comunicat del 29 d’abril de 2026](https://www.govern.ad/ca/w/s-aprova-el-nou-contingent-general-d-immigracio-amb-una-quota-reduida-de-800-permisos) — Contingent de 800, un 11 % menys; 150 places per als esportistes professionals.
6. [Decret 74/2026, de l’11 de març de 2026 (residències sense treball), BOPA núm. 26 de 2026](https://bopadocuments.blob.core.windows.net/bopa-documents/038026/html/GD_2026_03_12_12_05_05.html) — 200 autoritzacions, de les quals 163 sense activitat lucrativa; contingent de 600 el 2023.
7. [Decret 75/2026, de l’11 de març de 2026 (compte propi), BOPA núm. 26 de 2026](https://bopadocuments.blob.core.windows.net/bopa-documents/038026/html/GD_2026_03_12_12_07_09.html) — 200 autoritzacions: 30 professions liberals, 20 metges, 150 altres supòsits.
8. [Govern d’Andorra: normativa i quotes d’immigració vigents](https://www.govern.ad/ca/tematiques/immigracio/normativa-i-legislacio) — Llista dels reglaments de quota publicats al BOPA.
9. [Llei 9/2012 qualificada d’immigració, versió consolidada](https://www.portaljuridicandorra.ad/L2012009) — Article 24: l’autorització de treball fronterer obliga a pernoctar habitualment fora d’Andorra; article 23: quotes fixades per reglament.

Els textos consolidats del Portal jurídic d’Andorra no tenen valor oficial: només fa fe la versió publicada al BOPA. [El nostre mètode de verificació](https://andorrefiscal.fr/ca/metode).

**Informació general, no assessorament.** Aquesta guia presenta les normes vigents a 11 d’octubre de 2026, d’acord amb els textos oficials. No substitueix l’estudi de la seva situació per part d’un professional (advocat, assessor fiscal, gestoria). Ha detectat un error o un canvi? [Escrigui’ns](https://andorrefiscal.fr/ca/contacte).

## Per saber-ne més

- [Permís de treball](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/permis-de-treball): Assalariat d’una empresa andorrana
- [Els tipus de residència](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/tipus-de-residencia): Tots els estatus comparats
- [Residència passiva](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/residencia-passiva): Sense activitat lucrativa a Andorra
- [Residència per compte propi](https://andorrefiscal.fr/ca/residencia/residencia-per-compte-propi): Treballar pel seu compte o amb la seva societat
- [El català A1, exigit per renovar el permís de treball](https://andorrefiscal.fr/ca/actualitat/catala-obligatori-renovacio): Des del 26 d’abril de 2026, els assalariats han d’acreditar el català per renovar.
